In-Site Search

Enter the search word in order to make a search within the site. The search will be carried out in all documents and it will be offered to you as a list.


Ask us!
OR
İTOB'u teknoloji üssü yapacağız

İzmir Ticaret Odası Başkanı ve İTOB Müteşebbis Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, "Tüm teknoloji yatırımcılarını bölgeye bekliyoruz" diye konuştu.

İzmir Ticaret Organize Bölgesi (İTOB), İzmir'in bilim ve teknoloji alanında yükselen yıldızı oldu. Son bir yılda enerji, dijital arşiv, bilim ve teknoloji alanında önemli projelerin İTOB'da hayat bulduğuna dikkat çeken İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı ve İTOB Müteşebbis Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, "İTOB, sadece İzmir ve Türkiye'nin değil, dünyanın önemli teknoloji üslerinden birisi olma yolunda" dedi. Bu ay içinde Avrupa'nın en büyük, dünyanın ikinci büyük dijital arşivinin İTOB'da açıldığını belirten Demirtaş, "Türkiye'nin elektronik ortamda hafızasının, Dijital Arşiv Kenti'n açılışını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleştirdik. Ekim ayının sonuna geldiğimiz şu günlerde ise ikinci güzel haberi aldık. İTOB'da İzmir Bilim ve Teknolojik Parkı Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin kuruluşu resmileşti. Şimdi süratli bir biçimde teknoparkı faaliyete geçireceğiz. İTOB, önemli bir teknoloji merkezi haline gelecek" diye konuştu.


Teknopark ile İzmir'in gelecek vizyonuna önemli katkılar yapılacağını, sürdürülebilir tarım, yenilenebilir enerji ve bilişim teknolojilerine yönelik yatırımların destekleneceğini belirten Demirtaş, "İzmir'in, bilgi ve teknoloji kenti olduğu takdirde daha fazla katmadeğer üretebileceğine inanıyoruz. İTO, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İTOB OSB, İzmir Ticaret Borsası ve Ege İhracatçı Birlikleri ile Ar-Ge projeleri üreteceğiz. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bölgeye telekomünikasyon ve e-ticaret firmalarını yönlendiriyor. Tüm teknoloji yatırımcılarını İTOB'a bekliyoruz. 23 bin metrekare arsada inşa edeceğimiz teknoparkın temelini, kuruluşunda destek veren Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün ile beraber atmayı istiyoruz" dedi.

TEMİZ ENERJİ
İşbirliği Enerji'nin 19.46 megavatt gücündeki doğalgaz çevrim santralının da faaliyete geçmesiyle birlikte İTOB'daki firmaların kesintisiz ve temiz enerji imkanına kavuştuğunu söyleyen Demirtaş, "Attığımız tüm adımlarda, çevreye duyarlı ama aynı zamanda bölge sanayicisinin de fayda sağlayacağı uygulamaları hızla hayata geçiriyoruz" diye konuştu. Bölgede son 6 ayda 15 firmanın inşaata başladığını belirten Demirtaş, bölgede faaliyet gösteren firma sayısının 100'e ulaştığını söyledi. Demirtaş, "Yapımı süren Menderes-Torbalı banliyo hattı güzergahı üzerinde bulunan bölge girişine yolcu istasyonu yapımı için proje çalışmalarına başladık. Hat devreye girdiğinde bölgedeki firmaların personel istihdamı sağlamaları kolaylaşacak, ayrıca taşımacılık maliyetleri azalacaktır" dedi.

 

Yeni Asır - 02 Ekim 2012 - Haber için tıklayınız