In-Site Search

Enter the search word in order to make a search within the site. The search will be carried out in all documents and it will be offered to you as a list.


Ask us!
OR
Yenilik ve girişimciliğin Ege'deki adresi: Ekonomi

Bakanlığın, en yenilikçi ve girişimci 50 üniversite listesinde, İzmir Ekonomi Üniversitesi 34'üncü sırada yer olarak önemli başarı elde etti.

İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın "Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2012 Sıralaması"nı açıkladığını söyledi. 168 üniversite arasında en girişimci ve yenilikçi 50 üniversitenin sıralandığı listede sadece 15 vakıf üniversitesinin olduğunu belirten Demirtaş, "Üniversitelerin bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü, ekonomik katkı ve ticarileşme kriterlerinden aldığı puanlara göre yapılan sıralamada üniversitemiz Türkiye'nin en girişimci 50 üniversitesi arasında 34'üncü sırada yer aldı. İzmir ve Ege'den listede yer alan tek vakıf üniversiteyiz" dedi.
İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin yenilikçilik ve girişimcilik kültürü açısından ise 8.6 puan ile Türkiye'nin çok köklü ve büyük üniversitelerini geride bırakarak Türkiye 5'incisi olduğunu belirten Demirtaş, "Genç üniversitemizin, kuruluşundan bu yana geçen 11 yılın sonunda Türkiye'nin en köklü üniversiteleri ile aynı listede yer alıp çoğunu geride bırakmasından büyük gurur duyuyoruz" diye konuştu. İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin, 168 üniversiteden 42'sinin değerlendirme dışı kaldığı, 126 üniversitenin girmek için yarıştığı ve sadece 15 vakıf üniversitesinin yer aldığı bu listede bulunmasının bir tesadüf olmadığını belirten Demirtaş, "Biz klasik bir eğitim ile standart üniversite mezunları yetiştirmek için bu üniversiteyi kurmadık. Kuruluşumuzda bu üniversitede ülkemizin ihtiyacı olan girişimcileri yetiştirmeye soyunduğumuzu belirtmiştik. Bunu yenilikçi bir anlayış ile yapacaktık, son açıklama da bunu başardığımızı gösteriyor. Yılların emeği bu sıralama ile tescil edilmiştir" diye konuştu.

İş dünyasından destek
Demirtaş, "Kuşkusuz bu başarıda öğrencilerimizin daha okurken şirket kurmasını, iş sahibi olmasını sağlayan çok önemli projeleri gerçekleştiren Embriyonix birimimizin büyük katkısı var. Embriyonix özellikle teknoloji ve tasarımla ilgili projeleri geliştirip iş kurulmasını ve yatırımcı bulmasını hızlandırıcı bir merkezdir. Girişimci öğrencilerimiz ve mezunlarımız projeleri ile Embryonix'e geldiklerinde mentörluk ve uzman desteği, iş geliştirme, ofis, işadamları, yatırımcılarla görüşmeler, eğitim gibi konularda destekler alıyor. Milyon dolara varan projeler yapıldı Embriyonix'de" dedi.

"Bilimpark ile ilk 10'da yer alacağız"
Üniversitelerinin öncülüğünde İzmir Bilimpark'ı kurduklarını söyleyen Ekrem Demirtaş, "İzmir Bilimpark'ın şirket kuruluşu tamamlandı, temel atma bu yıl yapılacak ve önümüzdeki yıl başında da girişimciler, araştırmacılar İzmir Bilimpark'ta çalışmaya başlayacaklar. İzmir Bilimpark'ın faaliyete geçmesi ile üniversitemiz bu listede ilk 10'da yer alacaktır. İzmir, Ege ve Ülkemizde girişimcilik ve yenilikçi bayrağı İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde dalgalanmaya devam edecektir" dedi.

 

Yeni Asır - 11 Nisan 2013 - Haber için tıklayınız