In-Site Search

Enter the search word in order to make a search within the site. The search will be carried out in all documents and it will be offered to you as a list.


Ask us!
OR
İzmirli girişimciler KOSGEB’den 1 milyon TL’ye kadar destek alabilecek

İzmir Ticaret Odası, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), İzmir Ekonomi Üniversitesi ve İzmir Bilimpark arasında “KOSGEB Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı” ile girişimciler yeni fikirleri, inovasyon içeren projeleri için 1 milyon TL’ye kadar destek alabilecekler.

 

İşbirliği protokolünün imzalanması nedeniyle düzenlenen imza törenine İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Bilimpark Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Tunçdan Baltacıoğlu, İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Jak Eskinazi, İzmir Bilimpark Yönetim Kurulu Üyesi Tayfun Eyiel, KOSGEB İzmir Güney Hizmet Merkezi Müdürü Sayın Mustafa Çanakçı katıldı. İmza töreninde konuşan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 1992 hazırladıkları stratejik planda İzmir’de teknoparklar kurulması gerekliğini ifade ettiklerini belirterek, “O günden bu yana Odamızda teknolojinin gelişimini çok yakından takip ederek, öncü projeler gerçekleştirdik” dedi. Oda tarafından 2001 yılında kurulan İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin de 2012 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksinde 34’üncü, yenilikçilik ve girişimcilik kültürü sıralamasında da tüm üniversiteler içinde 5’inci olduğunu aktaran Demirtaş, “Son olarak da üniversitemiz TÜSİAD tarafından üniversiteler arasında düzenlenen ‘Bu işte bir iş var’ yarışmasına en fazla proje ile başvuran üniversite olarak girişimcilik bayrağını almaya hak kazandı” diye konuştu.

 

TEKNOPARK’IN TEMELİ YAKINDA ATILIYOR

İzmir’in teknoloji ve inovasyon alanındaki gelişimine katkı kurmak amacıyla kentin ikinci teknoparkı olan İzmir Bilimpark’ı da bu yılın Ocak ayında kurduklarını belirten Demirtaş, İzmir Bilimpark ile ilgili projelerin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandığını söyledi. Demirtaş, “Bir aksilik olmazsa da 15-20 gün içende temel atmış olacağız. Teknopark’ın gereği ne ise onu yapacağız. Bölgemizin özelliklerine uygun olarak tarıma dayalı sanayi, agro teknoloji, yazılım ve kimsa sektörleri ağırlıkta olacak” diye konuştu.

 

KOSGEB ile de ciddi işbirlikleri olduğunu belirten Demirtaş,  “KOSGEB girişimcilere, yeni fikri olanlara inanılmaz destekler veriyor ama bunlar nedense yeteri kadar bilinmiyor. Bu protokol ile başlayacak olan işbirliğinin söz konusu desteklerin duyulmasına yardımı olacağına inanıyorum” dedi. KOSGEB Genel Başkanı Mustafa Kaplan ise yaptığı konuşmada Türkiye’nin orta gelir grubundaki ülkeler arasına yükesldiğini belirterek, buradan yüksek gelir grubuna geçilmesi için zihniyet değişimi ve katma değerli ürünler üretilmesi gerektiğini söyledi. Kaplan, “Bunun için de özellikle yeni girişimcilere, ar-ge ve inovasyona, yenilikçi fikirlere ihtiyacımız var. Biz de girişimcilerimize destek veriyoruz. Onları yeni ekonomiye adapte etmeye çalışıyoruz . Daha rekabetçi KOBİ’ler ve girişimciler yaratmak için çalışıyoruz “ dedi.

 

Bugüne kadar eğitimler, destekler ve yaptıkları çalışmalar ile Türkiye genelinde 200 bin kişiye dokunduklarını aktaran Kaplan, “Bu bir nevi tohum ekmeye benziyor. Biz de 200 bin tohum ektik. Eğitimlerden sonra girişimcilerin iş kurmasına da destek oluyoruz. KOSGEB tarafından verilen eğitimlerin ardından 10 bine yakın işletme kuruldu, bu işletmelere 100 bin lira destek veriyoruz. Şimdi yeni bir aşamaya geçiyoruz. Girişimcilere, mevcut KOBİ’lere arge için, yeni fikirlerini hayata geçirmeleri için, inovasyon için 1 milyon liraya kadar destek vereceğiz. Prototip üretilen kadar destek sürecek. Bugün imzaladığımız protokol ile İzmirli girişimciler, KOBİ’ler de bu destekten yararlanacak. Sadece üretim alanındaki KOBİ’ler değil hizmet sektöründeki girişimciler, KOBİ’ler de yararlanabilecek” diye konuştu.

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tunçdan Baltacıoğlu da İEÜ bünyesinde kurulan kuluçka merkezi ile öğrencilerin yeni fikirlerini hayata geçirmelerine destek verdiklerini belirterek, “Şimdi imzalanan bu protokol ile verilecek desteklerden öğrencilerimiz de yararlanabilecek, öğrencilerimize destek olacağız” diye konuştu. Daha sonra protokol Demirtaş, Kaplan ve Baltacıoğlu tarafından imzalandı. 

 

Protokol ile destek verilecek olan projelerin belirlenmesi için KOSGEB, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Bilimpark ve İzmir Ticaret Odası üyelerinden oluşan bir komisyon oluşturulacak.

 

Hürriyet İzmir Ege - 1 Kasım 2013 - Haber için tıklayınız

Posta İzmir Ege - 1 Kasım 2013 - Haber için tıklayınız

Yeni Asır - 1 Kasım 2013 - Haber için tıklayınız

9 Eylül İzmir - 1 Kasım 2013 - Haber için tıklayınız