In-Site Search

Enter the search word in order to make a search within the site. The search will be carried out in all documents and it will be offered to you as a list.


Ask us!
OR
'Girişim' bayrağını göndere çektiler

TÜSİAD'ın düzenlediği "Bu Gençlikte İş Var" Yarışması'na en fazla proje ile katılarak Girişimcilik Bayrağı"nı almaya hak kazanan İEÜ'nün 70 öğrencisi törenle ödüllerini aldı

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) düzenlediği "Bu Gençlikte İş Var" Yarışması'nda en fazla girişimci projeyle "Girişimcilik Bayrağı"nı göndere çekti. Yarışma kapsamında 104 projeyle kazanılan "Girişimcilik Bayrağı"nı İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde dalgalandıran 70 öğrenciye, düzenlenen törenle ödülleri verildi. Törende, konuşan İEÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Ekrem Demirtaş, gençlikte iş olduğunu, her türlü olanağı sunmanın görevleri olduğunu belirtti. Demirtaş, "Teknopark'ı kurduk. Temelini 2014'ün başında atacağız. Bu gençlerin yerini şimdiden hazırlıyoruz" dedi. Bilim parkına kaynak aktaracaklarını vurgulayan Demirtaş, TÜBİTAK ile Sanayi, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı'nın girişimciliği destekleyen çeşitli fonları olmasına rağmen, yetmeyen yerde risk sermayesini devreye sokacaklarını söyledi. 

Kuluçka merkezi

İEÜ Rektörü Prof. Dr. Tunçdan Baltacıoğlu da, girişimcilik konusunda öğrenci ve akademisyenlerin yaptığı çalışmaların desteklenmesi amacıyla farklı birimler oluşturduklarını belirtti. Baltacıoğlu, "Öğrencilerimizin iş kurmalarını, destek almalarını ve yatırım bulmalarını sağlayacak bir kuluçka merkezi olan Embriyonix'i kurduk. Bu merkezde 25'den fazla öğrenci üniversite içindeki işletmelerde çalıştı, fatura kesti, satış yaptı, işini genişletti. 500'den fazla öğrenci projesi değerlendirildi, 50'den fazla projeye destek verildi" dedi. 
TÜSİAD Üyesi ve Bu Gençlikte İş Var Proje Koordinatörü Metin Akman da, derneğin 3 yıl önce gençleri desteklemeye başladığını, bu sürede bin 500 öğrencinin fikirleriyle başvuruda bulunduğunu ifade etti. 

"Türkiye örnek almamız gereken bir ülke oldu"

İTO'nun Romanya'ya düzenlediği inceleme gezisinde 16 kişilik heyet Romanya Başbakanı Victor Ponta, başta olmak üzere en üst düzeyde temaslarda bulundu. Romanya İş ve İnceleme Gezisi'nin ilk ayağında İTO heyeti, Romanya İl Konseyleri Milli Birliği Genel Kurulu'na katıldı. Başbakan Victor Ponta, "Türkiye son yıllardaki ekonomik atılımlarıyla örnek almamız gereken bir ülke haline geldi" dedi. İTO Başkanı Ekrem Demirtaş da "Türkiye ile Romanya arasındaki ticaret hacmi 6 milyar dolar. Biz bu rakamı 10 milyar dolara çıkartmak istiyoruz" diye konuştu. İTO heyeti Romanya Senatosu'nda, Romanya İl Konseyleri Milli Birliği Başkanı Marian Oprişan, Romanya Bölgesel Kalkınma ve Kamu Yönetimi Bakanlığı Devlet Müsteşarı Iulian Matache ve Romanya Senato Başkan Yardımcısı Cristian Dumitrescu ile bir araya geldi. Senato Başkan Yardımcısı Dumitrescu, "Romanya ve Türkiye arasında tarihi bir bağ var. Biz iki ülke arasındaki iş ilişkilerini geliştirmek ve yeni fırsatlar yaratmak istiyoruz" dedi. Romanya İl Konseyleri Milli Birliği başkanı Marian Oprişan ise, "Türkiye ve İzmir ile daha iyi bir işbirliği için her türlü çabayı sarf etmeye hazırız" diye konuştu. Romanya Ticaret ve Sanayi Odası'nda konuşan Demirtaş birçok Türk işadamının Romanya'da yatırım yapabileceğini belirtti. Romanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dan Dumitru da, "Şu anda ülkemizde birçok Türkiye sermayeli şirket var. Biz bunların daha da artmasını arzuluyoruz" dedi.

 

Yeni Asır - 11 Aralık 2013 - Haber için tıklayınız