In-Site Search

Enter the search word in order to make a search within the site. The search will be carried out in all documents and it will be offered to you as a list.


Ask us!
OR
İTO ve İTB tarımda işbirliği yapacak

İzmir Ticaret Borsası'nın meclis toplantısına katılan İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, tarım sektöründe yeni projeler için ortaklık çağrısında bulundu

İzmir Ticaret Borsası (İTB), Ocak ayı meclisine İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İTO Meclis Başkanı Rebii Akdurak ve İTO Yönetim Kurulu da davet edildi. Borsa meclisinde her iki kurumun tarım ve gıda alanında yapacağı ortak projeler ele alındı. İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, İTO ile birçok konuda ve projede ortaklıklarının olduğunu belirterek, "ELİDAŞ gibi yatırımlarda ortağız. Kol kola yürüyoruz. Bu güzel dayanışmanın her iki oda arasında uzun yıllar sürmesini diliyorum" dedi.

Özel kurumlar
Demirtaş ise başkanlığı döneminde İTB ile işbirliği içinde olduklarını belirterek, tarım sektöründe yeni projeler için ortaklık çağrısı yaptı. Demirtaş, "Şu İzmir'e baktığımızda 100 yılı geçmiş kaç kurum var? İTB ve İTO bunların başında geliyor. Başkanlık dönemimde hiçbir borsa başkanı ile aramızda sorun olmadı. Hep işbirliği içinde olduk. Bilimpark'ta da ortaklığımız var. Yakında temel atıyoruz. Bu yılın ortasında faaliyete geçecek. Mezbaha bir sorundu. Hala çözülebilmiş değil. Bu konuda çalıştık ama fazla mesafe alamadık. Büyükşehir Belediyesi Ödemiş'te mezbaha kurunca bu iş kaldı" dedi. İTO Yönetimi'nin borsadan gelen her teklifi detayına bakmadan kabul ettiğini belirten Demirtaş, sevgi, saygı ve işbirliği denince İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli'nin tarif edildiğini dile getirdi. Demirtaş, "Ege Bölgesi'nin verimli toprakları ve tarımsal ürünleri, bunların değerlendirilmesi üzerinde çalışmamız gereken konular. Bilimpark'ta tarıma dayalı olarak çalışacağız. İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Tarım ve Gıda Teknolojileri Fakültesi var. Sizlerin önerisi ile program geliştirip, bölgemizin tarımına birlikte katkı koyarız" diye konuştu. Kestelli de kentteki sivil toplum kuruluşlarını ortak akıl platformları olarak gördüklerini söyledi. Kestelli, bu buluşmaların birlikte düşünme ve çalışma için fırsat yarattığını dile getirdi.

 

Yeni Asır - 28 Ocak 2014 - Haber için tıklayınız