In-Site Search

Enter the search word in order to make a search within the site. The search will be carried out in all documents and it will be offered to you as a list.


Ask us!
OR
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık İzmir Bilimpark'ı ve İTOB OSB'yi Ziyaret Etti

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, İzmir ‘in üretime dayalı tek teknoparkı İzmir Bilimpark’ın İdare Binası ve Kuluçka Merkezi Binası inşaatında incelemelerde bulundu.

İzmir Bilimpark’ın temsili temel atma töreni için İdare Binası ve Kuluçka Merkezi Binasının çelik kolonunun vidasını sıkan Bakanımız “Hayırlı olsun” dedi. Bakanımız Bilimpark’ın ilk binasının yanı sıra teknopark arazisinde üretim amaçlı kullanılacak parseller hakkında bilgi aldı.

Daha sonra İzmir Bilimpark’ın da içinde bulunduğu İTOB Organize Sanayi Bölgesi'ni de gezen Bakanımız Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu fuayesinde firmaların ürünlerini inceleyerek firma yetkilileri ile sohbet etti.

İTOB OSB Bölge Müdürlüğü’nde yapılan törende Yönetim Kurulu Başkanımız Ekrem Demirtaş, “Mutlaka bilgiye ve teknolojiye dayalı büyüme modeline geçmemiz gerekiyor. Bu modele giden yol da bilgi, bilim, Ar-Ge, eğitim ve üretimden geçiyor. Biz Odamız, Üniversitemiz ve OSB’mizle elimizden geldiğince buna katkı koymaya çalışıyoruz.”dedi. Yönetim Kurulu Başkanımız, ayrıca TÜSİAD Girişimcilik Bayrağını taşıyan İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin Güzelbahçe’de kurulacak kampüsünde ikinci Bilimpark’ı kuracaklarını belirtti.

Yönetim Kurulu Başkanımız Ekrem Demirtaş İzmir Bilimpark’la ilgili olarak konuşmasında, “Ortaklarımızla İzmir Bilimpark’ı kurduk. Bu binaya Işık Binası ismini koymak istiyoruz. Anlamlı bir isim olacak üretim binalarımızı ismi de bereketin simgesi Nar olacak. Eş zamanlı da laboratuar inşaatına başlayacağız. Bakanlığımızın bütün kurum ve kuruluşlarına çok şey borçluyuz” dedi.

İTOB Organize Sanayi Bölgesi 107 Firmayla Faaliyette

Özel sektör eliyle kurulan İTOB OSB’de 107 fabrikanın faaliyette, 151 fabrikanın inşaat halinde olduğunu belirten Yönetim Kurulu Başkanımız Ekrem Demirtaş, “İzmir’de bulunan 13 OSB’nin hiçbirinde de teknopark yok. Bir ilki gerçekleştiriyoruz. Teknopark binalarımızı yaparken Bakanlığımızın bugüne kadar olan ilgi ve desteğinin üretim binalarımız ve laboratuar tesisi için de devam etmesini diliyoruz.” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık, İTOB’daki 107 fabrikanın açılışını temsilen kurdele kestiği tören öncesindeki konuşmasında, “Yerli üretimden başka çaremiz yok. Bunu yaparsak Türkiye’nin önünde kimse duramaz. Mutlaka iddialı olmalıyız. Geleceğin dünyasında iddialı olmak bilim ve teknolojide, Ar-Gede güçlü olmakla mümkün olacaktır.”dedi.

İZMİR 5. BÖLGE KAPSAMINDA DESTEKLENECEK

Her zaman üreticilerin yanında olacaklarını aktaran Işık, “İzmir sıradan bir şehir değil. İzmir önemli bir medeniyet merkezi. İzmir’in üretimi herhangi şehir gibi değil, nitelikli üretim yapmalı. İnsan kaynağının niteliğinin ortaya çıkardığı ürünlere yoğunlaşmalı.” dedi. Bakanımız konuşmasında yeni bir teşvik programı üzerinde çalıştıklarını belirterek, ayrıca bunun için İzmir’in de içinde bulunduğu birkaç şehre 5. Bölge kapsamında destek verilmesi görüşmelerini yaptıklarını açıkladı.

Konuşmaların ardından Yönetim Kurulu Başkanımız Ekrem Demirtaş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık’a Tekeli köyünde dokunan bir kilim hediye etti. Tören İTOB Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 107 fabrikanın temsili açılışı için kurdele kesme töreniyle son buldu.