In-Site Search

Enter the search word in order to make a search within the site. The search will be carried out in all documents and it will be offered to you as a list.


Ask us!
OR
İzmir Bilimpark Firmasına Yenilikçilik Ödülü

Türkiye’nin ilk yerli üretim 3 boyutlu yazıcısı, Türkiye Bilişim Derneği’nce verilen "Bilişim 2015 Hizmet ve Hizmet Ödülleri Yenilikçi Projeler" ödülünü aldı. İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin (İEÜ) teknoparkı olan İzmir Bilimpark'ın ilk firmalarından Tesla Teknik tarafından üretilen ve danışmanlığını İEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Aşkar’ın üstlendiği Bigg adlı 3 boyutlu yazıcı, yenilikçi proje seçildi.

İstenilen boyutta obje çıktısı alınabildiğini, maliyetlerin yarı yarıya düştüğü Türkiye'nin ilk 3 boyutlu yazıcısını ürettiklerini belirten İEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Aşkar,  “Elektronik devreleri, yazılımları, tüm mekanik parçaları yerli üretim olan 3 boyutlu yazıcımız Bilişim 2015 Hizmet Ödülleri Yenilikçi Proje ödülünü aldı. Oluşturduğumuz 3 boyutlu yazıcıyla boyut sınırı ortadan kalktı” dedi.

‘Maliyetleri Düşürdük’

Türkiye Bilişim Derneği’nin toplumun her katmanından üye yapısıyla bilim kültürünü yayma amacı taşıyan yapısı olduğunu da kaydeden Prof. Dr. Aşkar, ödülün yenilikçilerini kanıtladığını söyledi. Kullanıcıların 20 santimden 1 metreye dek istediği tasarımının 3 boyutlu çıktısını alabildiği 3 boyutlu yazıcı oluşturduklarını aktaran Prof. Dr. Aşkar, “Yapım teknolojisi bizde olduğu için her türlü ebatta üretim yapabilecek 3 boyutlu yazıcılar oluşturacağız. Objelerin oluşumunda kullanılan plastik özelliğinden dolayı da geri dönüşümü mümkün olacak. Bu nedenle maliyetler düşüyor” diye konuştu.

‘Daha Güçlü Çalışacağız’

Tesla Teknik Yöneticisi Gökhan Şener de, yerli üretim yaptıklarını, servis ağlarının daha iyi hizmet verdiğini ifade ederek, “İzmir Bilimpark’ın ilk firmalarından biri olarak Türkiye Bilişim Derneği tarafından ‘Bilişim 2015 Hizmet ve Hizmet Ödülleri’nde ‘Yenilikçi Projeler’ kategorisi ödülüne layık görülmek motivasyonumuzu artırdı. Yenilikçi projeler üzerinde daha büyük bir güçle duracağız” dedi.

(soldan sağa Prof. Dr. Murat Aşkar, Salih Özçiftçi, Gökhan Şener) Prof. Dr. Aşkar ve Telsa Teknik Yöneticisi Gökhan Şener, ödülü Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Salih Özçiftçi’nden aldı.