İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ İZMİR BİLİM VE TEKNOLOJİ PARKI TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ | ITOB OSB, 10032 SOK. NO:2 MENDERES / İZMİR | +90 232 799 02 00 (pbx)
AR-GE PORTAL

Bölge Yönetim Ofisi: +90 232 799 02 00 | Whatsapp : +90 505 033 73 48

Bölgesel Avantajlar

İzmir Bilimpark’a Özel

Fikriniz var ancak sermayeniz ve şirketleşmek için bilgi ve deneyiminiz yok. O halde doğru adres: İzmir Bilimpark

İzmir Bilimpark; üniversitelerimizde okuyan veya mezun olmuş, yeni bir teknolojik ürün fikri olan ancak sermaye bulamadığı için hayata geçiremeyen ve nereden başlayacağını bilemeyen gençlerimize büyük bir fırsat sunuyor.

İzmir Bilimpark tarafından sunulan sermaye desteği ile ücretsiz sunulan danışmanlık ve ofis hizmetleri için bizimle irtibata geçin.

 

Ar-Ge ve Sanayi İç İçe

İzmir Bilimpark; İzmir’de özel sektör eliyle kurulan, 450 sanayi parselinde 100 firmanın faaliyette olduğu, 68 adet fabrika inşaatının devam ettiği İzmir’in en modern OSB’lerinden bir tanesi olan İTOB Organize Sanayi Bölgesi ile komşudur.

İTOB OSB ile komşu olması, bilim ve sanayi işbirliğinde İzmir Bilimpark’a kilit bir rol kazandırmaktadır.


Deneyimlerin Paylaşımı

İzmir ticaret hayatının aktif ve üretken yapısından doğan ve özel sektörün dinamizmine sahip olan İzmir Bilimpark; bünyesinde yer alacak ve özgün fikirleri olan girişimcilere gerek kurucu ortaklarının gerekse İzmir ticaret hayatında başarı kazanmış iş adamlarının şirketleşme, kurumsallaşma ve ürün geliştirmedeki başarı ve deneyimlerini sunduğu bir platforma dönüşüyor.

 

Dinamik ve Üretken Bir Yapı İzmir Bilimpark

Ege Bölgesi’nin ilk vakıf üniversitesi olan İzmir Ekonomi Üniversitesi,- Özel sektör eliyle devlet yardımı almaksızın kurulmuş İzmir’in en modern OSB’lerinden biri olan İTOB OSB,- Kent ekonomisi ve yaşamını geliştirmek için sürekli projeler üreten ve hayata geçiren İzmir Ticaret Odası,- Bünyesinden Vadeli İşlemler Borsası gibi önemli bir kuruluşu çıkarmış olan ve İzmir’in tarımına yön veren İzmir Ticaret   Borsası,- Ege ihracatının yönlendiricisi Ege İhracatçı Birlikleri,- Teknoparklar konusunda 10 yıllık deneyimli bir ekibe sahip Gazi Teknopark,- Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olan Ege Üniversitesi,- İzmir’in ve ülkemizin önde gelen özel sektör kuruluşlarından Özgörkey Gıda, KÜTAŞ, İMEKSAN Menfez Klima Sanayi,   Polimek, Selen Kimya, KOD-A Bilişim, Vardarcı Makine, Demirtaş Gıda,olmak üzere İzmir ticaret hayatının aktif ve üretken yapısından doğmuş olup özel sektörün dinamizmine sahiptir.

 

Doğa ve Ekoloji

İzmir’in Menderes ilçesindeki Tahtalı Barajı su havzasına ve verimli tarım topraklarına komşu olan İzmir Bilimpark; doğal, temiz, huzurlu ve sürdürülebilir bir çevre içerisinde çalışma imkanı sunmaktadır. 

Akademisyen-Öğrenci Kira İndirimi
İzmir Bilimpark’ta kiralanacak ofislerde tüm öğretim üyelerine, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde çalışan yarı zamanlı öğretim görevlilerine, İzmir Ekonomi Üniversitesi mezunlarına ve öğrencilerine ve %10 kira indirimi uygulanmaktadır.

 

Şehir Merkezine Yakınlık

İzmir Bilimpark;

Adnan Menderes Havalimanı'na 18 km,
Ege Serbest Bölgesi'ne 24 km,
İzmir kent merkezine 32 km,
İzmir Alsancak Limanı'na 35 km,
İzmir iş merkezi alanlarına 32-36 km,
İzmir Ekonomi Üniversitesi'ne 35 km,

uzaklıktadır. (yol tarifi için tıklayınız.)

 

Tüm Firmalar İçin Uygun Kira ve Hizmet Bedelleri

İzmir Bilimpark; Ar-Ge ve inovasyon projelerini desteklemek ve firmalara rekabet avantajı sağlamak amacıyla en düşük kira ve hizmet bedellerini esas almaktadır.

 

İZMİR BİLİMPARK'TA YER ALDIĞINIZDA, YARARANABİLECEĞİNİZ TEŞVİK VE İSTİSNALAR

4691 Sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu kapsamında İzmir Bilimpark’ta yer alacak firmaların yazılım ve Ar-Ge faaliyetlerinden elde edecekleri kazançları 31.12.2023 tarihine kadar Kurumlar Vergisi ve Gelir Vergisinden istisnadır.

İzmir Bilimpark’ta çalışacak Ar-Ge ve destek personelinin görevleri ile ilgili ücretleri 31.12.2023 tarihine kadar her türlü vergiden istisnadır.

Firmaların İzmir Bilimpark’ta ürettikleri sistem yönetimi, veri yönetimi, iş uygulamaları, sektörel, internet, mobil ve askeri komuta kontrol uygulama yazılımı şeklindeki teslim ve hizmetleri katma değer vergisinden istisnadır.

Firmaların İzmir Bilimpark’ta çalıştırdıkları personelinin sigorta primi işveren hissesinin % 50’si, 5746 sayılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun kapsamında Maliye Bakanlığı bütçesine konulan ödenekten karşılanmaktadır.

Maliye Bakanlığı’nın Kurumlar Vergisi Genel Tebliği (seri no:1) kapsamında İzmir Bilimpark’ta yazılım ve Ar-Ge faaliyetlerinde bulunan firmaların bu faaliyetleri sonucu geliştirdikleri ürünü kendilerinin seri üretime tabi tutarak pazarlamaları halinde, bu ürünlerin pazarlanmasından elde edilen kazançların lisans, patent gibi gayri maddi haklara isabet eden kısmı Kurumlar Vergisi ve Gelir Vergisinden istisna tutulmuştur.

İzmir Bilimpark’ta görevlendirilen öğretim üyelerinin bölgemizde elde edecekleri gelirler bağlı bulundukları üniversitelerin döner sermaye kapsamı dışında tutulmaktadır. 

Öğretim elemanları, bağlı bulundukları üniversitenin yönetim kurulu izni ile yaptıkları araştırmaların sonuçlarını ticarileştirmek amacı ile İzmir Bilimpark’ta şirket kurabilmekte, kurulu bir şirkete ortak olabilmekte ve/veya şirketin yönetiminde görev alabilmektedir.

İzmir Bilimpark A.Ş

İzmir Bilim ve Teknoloji Parkı Teknoloji Geliştirme Bölgesi
İzmir Bilimpark A.Ş, 10032 Sok. No: 2/A İTOB Organize Sanayi Bölgesi Tekeli Menderes / İZMİR
Tel : +90 232 799 02 00
Fax : +90 232 799 04 00
İzmir Bilimpark'a nasıl gelirsiniz ?

Otobüs ile : 701 nolu Tekeli - Torbalı ESHOT Otobüsü ile İzmir Bilimpark'ın bulunduğu ITOB Organize Sanayi Bölgesine ulaşabilir ve İzmir Bilimpark'a gelebilirsiniz.

Dolmuş ile : Bulgurca - Gaziemir dolmuşu ile İzmir Bilimpark'ın bulunduğu ITOB Organize Sanayi Bölgesine ulaşabilir ve İzmir Bilimpark'a gelebilirsiniz.

Havaalanı Ring : Adnan Menderes Havalimanı'na 10 dakikalık mesafede olan İzmir Bilimpark, gün içerisinde yapmış olduğu ring seferler ile Havalimanı - İzmir Bilimpark arasında ulaşımı kolaylaştırmaktadır.

İzban İle : İzmir Bilimpark'ın 5 dakikalık mesafede olduğu İzban Tekeli durağı, Havalimanı İzban durağına 2 durak uzaklıktadır. İzban'ın Havalimanı durağından binişlerinizde de Tekeli Durağı'nda bulunan ring servislerimizi kullanabilirsiniz.